MAGAZYN ENERGII – czy warto?

MAGAZYN ENERGII – czy warto?

MAGAZYN ENERGII – czy warto?

Magazyn energii służy do magazynowania energii słonecznej pochodzącej z instalacji fotowoltaicznej. Instalacja PV może, ale nie musi być więc rozszerzona o podzespół, jakim jest bateria do fotowoltaiki. Jakie są zalety dopełnienia systemu fotowoltaicznego o ten element? W niniejszym wpisie podpowiadamy, dlaczego warto uzupełnić instalację fotowoltaiczną o magazyn energii.

Korzyści płynące z akumulatora do fotowoltaiki

Rozszerzenie obecnej instalacji fotowoltaicznej o baterię do fotowoltaiki niesie za sobą szereg korzyści. Wyobraźmy sobie bowiem taką sytuację, że wytworzyła ona więcej energii elektrycznej niż aktualnie potrzebujemy. Jeśli nie zdecydujemy się na magazyn energii, wróci ona z powrotem do zewnętrznej sieci energetycznej, a my odnotujemy jej stratę w wysokości 20%. Magazynowanie energii w sieci energetycznej, do której jesteśmy podłączeni, wiąże się więc z jej utratą. Zaopatrując się natomiast w magazyn energii, przechowujemy ją na wypadek większego jej późniejszego zużycia. Może być ona również konsumowana w razie awarii oraz wspomaga zasilanie urządzeń o większej mocy, które od czasu do czasu wykorzystujemy. Jest to więc dobre rozwiązanie dla przydomowych elektrowni słonecznych. Posiadanie akumulatora nie oznacza, że musisz odłączyć się od sieci zewnętrznej – nadal możesz być producentem, czyli cieszyć się zarówno konsumpcją, jak i produkcją energii elektrycznej. Energię elektryczną, której nie zmieścisz w magazynie energii ze względu na jego wielkość, będziesz mógł ponownie odebrać. 

Stworzenie warunków dla magazynu energii

Warto zaznaczyć, że montaż magazynu energii musi być przeprowadzony przez fachowca, ale nie wymaga wykonywania robót budowlanych. Sam akumulator zajmuje niewiele miejsca, ok. 2m2 na ścianie. Jeśli chodzi o temperaturę pomieszczenia, w której zostanie umieszczony magazyn energii, to powinna ona być między 10 a 30°C. W takiej temperaturze baterie litowo-jonowe pracują najwydajniej. Akumulatory kwasowo-ołowiowe nie są natomiast polecane, gdyż, choć tańsze, szybko się psują. Nic nie stoi więc na przeszkodzie, aby miejsce na magazyn zorganizować w kuchni czy salonie.

Jaką baterię do fotowoltaiki wybrać?

Na rynku możemy spotkać się z wieloma akumulatorami dedykowanym do instalacji fotowoltaicznej. Warto jednak zastanowić się nad rozwiązaniem droższym, które jednak będzie dopasowane do naszych potrzeb i nie zużyje się w ciągu kilku lat. Należy również podkreślić, że na nowy magazyn energii można będzie otrzymać dofinansowanie z rządowego programu Mój Prąd 2021. Obecnie jeszcze niewiele firm w Polsce zajmuje się ich wykonaniem, jednak stają się one coraz bardziej popularne. Co ważne, wybierając akumulator, kieruj się tym, czy pochodzi on od renomowanego producenta, skonsultuj się, jakiego rodzaju akumulator będzie dla Ciebie najlepszy oraz sprawdź jego ceny i czy jest objęty dłuższą gwarancją. Dla domów jednorodzinnych w większości przypadków wystarczy magazyn energii o wielkości od 3 do 10kWh. Istnieje kilku producentów baterii do fotowoltaiki, jednakże najczęściej wybierane baterie to BYD oraz LG. Pierwsza z nich pochodzi od chińskiej marki BYD, która od kilku lat oferuje baterie do instalacji fotowoltaicznych. Produkt odznacza się wysoką sprawnością oraz trwałą konstrukcją. Zamknięta w uniwersalnej obudowie, pozwala na wygodne skalowanie systemu. Wyróżnia się warianty wysoko- i niskonapięciowe. Do tych pierwszych zalicza się HVS oraz HVM. HVS ma dużą pojemność i jest stosunkowo lekka. Nowsze generację umożliwiają umieszczenie baterii na zewnątrz pomieszczenia. W przypadku niskonapięciowych oferowane są baterie HVS/HVM. Dają możliwość rozbudowy, mają budowę modułową, więc można zwiększać ich pojemność w krokach. Oba rodzaje to akumulatory litowo-fosforanowo-żelazowe, które są uważane za najbezpieczniejsze w celu gromadzenia energii. LG to natomiast duża firma elektroniczna, która zaprojektowała również własną serię akumulatorów do fotowoltaiki LG Chem RESU o dużej sprawności. Akumulator litowy, który umożliwia uzyskanie wysokiej gęstości energii i jest kompaktowy. Obie marki udzielają na produkt 10-letnią gwarancję.