NAJCZĘSTSZE USTERKI FOTOWOLTAIKI – jak temu zaradzić?

NAJCZĘSTSZE USTERKI FOTOWOLTAIKI – jak temu zaradzić?

NAJCZĘSTSZE USTERKI FOTOWOLTAIKI – jak temu zaradzić?

Instalacje fotowoltaiczne, choć cieszą się coraz większą popularnością, nie zawsze są wolne od usterek. Do najczęstszych problemów z fotowoltaiką należą uszkodzenia wtyczek czy pęknięcia ogniw fotowoltaicznych. Niektórych usterek fotowoltaiki można uniknąć już na etapie instalacji, która powinna być poprowadzona w sposób prawidłowy oraz przez fachowca. Warto zadbać również o to, aby po zakupie panelu słonecznego otrzymać wsparcie posprzedażowe, w tym serwis instalacji. W przypadku wystąpienia problemów z instalacją fotowoltaiczną należy zgłosić się po profesjonalną pomoc.

Niewłaściwie wykonana instalacja fotowoltaiki

Nie wszystkie firmy oferujące fotowoltaikę są tak samo staranne i kompetentne w wykonywaniu instalacji. Wiele zależy od instalatora. Warto podkreślić, że prawidłowe wykonanie instalacji to element kluczowy dla późniejszego jej użytkowania w tym również usterek instalacji fotowoltaicznej. Każdy błąd wiąże się później z dużym kosztem naprawy. Na co należy więc zwrócić uwagę podczas powierzania wykonania instalacji fotowoltaicznej? Pierwszym aspektem, który stanowi konieczność przy każdym zakupie produktu, jest upewnienie się, czy nie został on uszkodzony podczas transportu. Dotyczy to w szczególności mikropęknięć ogniw fotowoltaicznych. Jeśli nie, to warto następnie przypilnować, aby montaż instalacji przebiegł zgodnie z instrukcją. Ważne jest tutaj, aby nie łączyć ze sobą części oryginalnych z zamiennikami, nie dokręcać śrub za lekko lub za bardzo je dociskać, prawidłowo poprowadzić okablowanie czy nie zarysować bądź uszkodzić komponentów wchodzących w skład przyszłej instalacji fotowoltaicznej na przykład w wyniku ich upadku lub stawania na podzespołach, co jest często spotykanym błędem – jest to oczywiście niedopuszczalne.

Przegrzanie się wtyczek solarnych

Do usterek fotowoltaiki może dojść także w trakcie użytkowania instalacji fotowoltaicznej. Jedną z nich jest niewłaściwe dobranie wtyczek solarnych. Jak wiadomo, w instalacji krąży wysokie napięcie, a niewłaściwe dobranie złączy może skutkować nawet pożarem całej instalacji. Można temu zapobiec, wybierając panele słoneczne renomowanego producenta oraz właściwego doboru wtyczek do istniejących przy panelach fotowoltaicznych. Niestety spotyka się dużą ilość instalacji z niewłaściwie dobranymi wtyczkami, które są niezwykle ważnym elementem jeśli chodzi o bezpieczeństwo. Jeśli nie jesteśmy pewni tego jak wykonano nam instalację – zawsze możemy to zweryfikować umawiając się na serwis instalacji fotowoltaicznej podczas którego fachowiec przyjrzy się całej instalacji.

Okablowanie

Właściwym zabezpieczeniem kabli solarnych jest wykonanie ich podwójnej izolacji. Znaczenie ma również dobór kabli o odpowiednim przekroju, liczbie żył oraz ich wysokiej jakości do instalacji PV. Ich parametry powinny odpowiadać stopniowi narażenia na przykład na warunki atmosferyczne panujące na zewnątrz pomieszczenia. Następnie powinny być one ułożone we właściwy sposób, aby zapobiec naprężeniom oraz przetarciom. Warto zaznaczyć, że uszkodzenie kabli może być bardzo niebezpieczne w skutkach. Jeśli izolacja uległa stopieniu lub zniszczeniu, powstaje łuk elektryczny, co powoduje wzrost temperatury oraz może doprowadzić do pożaru instalacji fotowoltaicznej.