Opłacalność fotowoltaiki – jak zmieni się rachunek za prąd po wykonaniu instalacji fotowoltaicznej?

Opłacalność fotowoltaiki – jak zmieni się rachunek za prąd po wykonaniu instalacji fotowoltaicznej?

Opłacalność fotowoltaiki – jak zmieni się rachunek za prąd po wykonaniu instalacji fotowoltaicznej?

Ciągłe podwyżki cen za prąd sprawiają, że coraz więcej osób myśli o zainwestowaniu w panele słoneczne. Inwestycja w fotowoltaikę wiąże się z niekwestionowaną korzyścią, a mianowicie znacznym zmniejszeniem kosztów związanych z energią elektryczną. Nie oznacza to jednak, że posiadając instalację fotowoltaiczną, nasz rachunek za prąd automatycznie wyniesie 0 złotych. Nie unikniemy bowiem tak zwanych opłat stałych. Jak zmieni się zatem rachunek za energię elektryczną po wykonaniu instalacji fotowoltaicznej? Jest to uzależnione od mocy instalacji oraz wytworzonej energii elektrycznej przez przydomową elektrownię słoneczną.

Jak działa instalacja fotowoltaiczna?

Fotowoltaika pozwala wytwarzać prąd z energii słonecznej. Należy więc zwrócić uwagę na to, że jest to rozwiązanie jak najbardziej ekologiczne, ponieważ energia elektryczna jest wytwarzana z niewyczerpalnego źródła – Słońca. Ma ona pozytywny wpływ na jakość powietrza, nie produkując szkodliwych substancji. Ilość przetworzonej energii słonecznej w prąd jest tutaj uzależnione od warunków atmosferycznych i pory roku. Latem, gdy nasłonecznienie jest większe, wytworzy się więcej prądu niż w ponure jesienno-zimowe dni. Można się jednak skutecznie przed tym zabezpieczyć, magazynując nadwyżki energii wyprodukowane w słoneczne dni tak, aby przez cały rok spełniały zapotrzebowanie na prąd gospodarstwa domowego. Bez względu na to, czy posiadamy magazyn energii, w którym przechowamy prąd na gorszy czas, czy oddamy nadwyżkę do sieci zewnętrznej, gdzie będzie ona magazynowana bezpłatnie i odbierzemy ją w 70-80%. Wychodząc z założenia, że fotowoltaika działa przez cały rok, a jej moc jest odpowiednio dobrana do potrzeb właściciela, to może on się całkowicie uniezależnić od dostawców energii elektrycznej. Przyjmuje się, że zwrot inwestycji w instalację fotowoltaiczną następuje po 6-8 latach od jej uruchomienia, w zależności od wzrostu cen energii elektrycznej.

Skuteczność instalacji fotowoltaicznej

Skuteczne działania fotowoltaiki zapewnia kilka czynników. Jednym z nich jest odpowiednio dobrana moc instalacji do potrzeb prosumenta, tak, aby spełniała jego zapotrzebowanie energetyczne przez cały rok, uwzględniając letnie nadwyżki i zimowe niedobory prądu. Drugą istotną kwestią jest miejsce montażu instalacji fotowoltaicznej. Aby działała ona w sposób prawidłowy, należy skierować panele słoneczne w stronę światła słonecznego pod odpowiednim kątem. Należy przy tym przeanalizować kąt nachylenia dachu oraz obecność innych, wysokich budynków w pobliżu instalacji fotowoltaicznej. Nic nie stoi również na przeszkodzie, aby fotowoltaikę umieścić na gruncie. W takim wypadku panele słoneczne nie powinny sąsiadować z drzewami.

Dotacje na instalację fotowoltaiczną

Analizując koszty wykonania fotowoltaiki, warto wspomnieć, że można w związku z tym liczyć na dofinansowanie. Warto też zauważyć, że instalacja ta jest bezobsługowa i bezawaryjna, a panele słoneczne wykazują żywotność nawet do 30 lat. Tak rozumiana inwestycja, która zwraca się po 6-8 latach, jest praktycznie bezobsługowa oraz częściowo finansowana z budżetu państwa, jest faktycznie inwestycją w przyszłość. Dotację można uzyskać w ramach kilku programów: Program Czyste Powietrze, który zakłada poprawę jakości powietrza między innymi poprzez wymianę pieców oraz termoizolację budynków, Program Mój Prąd, finansujący w 2020 roku w kwocie 5 000 zł wydatki na instalacje fotowoltaiczne o mocy od 2 do 10 kW oraz Program Agroenergia, promujący uniezależnienie się od dystrybutorów energii elektrycznej między innymi poprzez wykonanie fotowoltaiki.