Różnice w cenach instalacji fotowoltaicznej – z czego wynikają?

Różnice w cenach instalacji fotowoltaicznej – z czego wynikają?

Średnia cena instalacji fotowoltaicznej wynosi między 4 000 a 6 000 zł za kWp. Zależy ona od szeregu czynników, takich jak między innymi jakość komponentów, wielkość instalacji oraz warunki na miejscu instalacji. Poniżej prezentujemy najważniejsze informacje związane z tym zagadnieniem.


Jakie czynniki mają wpływ na cenę instalacji fotowoltaicznej

Jak cena poszczególnych elementów instalacji fotowoltaicznych ma wpływ na całościowy koszt takiej inwestycji? Poza modułami fotowoltaicznymi, zaopatrzyć należy się tutaj także w konstrukcję, przewody oraz inwerter. Urządzenia stanowią średnio 80% całościowych kosztów. Pozostałe 20% to opłaty za montaż. Najdroższym elementem instalacji fotowoltaicznych są panele i inwerter, który przemienia prąd stały na prąd zmienny. Kolejne miejsca zajmują: konstrukcja nośna i przewody, montaż (zadanie to najlepiej zlecić wykwalifikowanym pracownikom posiadającym stosowne uprawnienia wysokościowe) oraz elektryka (obejmuje on połączenie falownika z panelami i sporządzenie stosownej dokumentacji i schematu). Instalacja fotowoltaiczna, owszem, jest kosztowna, lecz generuje ona długofalowe oszczędności.

Koszty instalacji fotowoltaicznej
Jak już zostało wspomniane, koszt wysokiej jakości instalacji fotowoltaicznej to średnio od 4 000 do 6 000 zł za każdy 1 kWp. Średnio, inwestycja tego typu zwraca się w przeciągu 6 – 9 lat. Cena modułów fotowoltaicznych uzależniona jest od danej marki, sprawności produktu oraz gwarancji.

Koszt falownika fotowoltaicznego

Falownik fotowoltaiczny, nazywany również inwerterem, ma za zadanie zamieniać prąd stały produkowany przez panele fotowoltaiczne na zmienny. Jako że jest on narażony na działanie szeregu czynników, zużywa się szybciej od samych paneli. To element, na którym nie warto oszczędzać. Każda jego usterka powodować będzie bowiem wstrzymanie pracy całej instalacji. Wpływ na cenę falownika fotowoltaicznego mają następujące czynniki: rodzaj, marka oraz długość gwarancji (niekiedy istnieje możliwość rozszerzenia jej za dodatkową opłatą i wydłużenia czasu jej obowiązywania nawet do 20 lat). Średnio, inwerter jest w stanie pracować przez około 10 lat zanim dojdzie do jego pierwszej usterki. Jeżeli do czynienia mamy z markowymi produktami, w znaczącej części przypadków, aby były one w stanie funkcjonować przez kolejne 5 – 10 lat, w zupełności wystarczająca będzie wymiana kilku podzespołów.