Inwerter do fotowoltaiki

Podzespoły do instalacji fotowoltaicznej

Inwerter

Falownik to bardzo istotny element instalacji fotowoltaicznej wpływający później na pracę całej instalacji, dlatego tak ważny jest jego wybór. Jego głównym zadaniem jest zmiana napięcia ze stałego na zmienne. Ze względu na typ instalacji wyróżniamy falowniki sieciowe, niewspółpracujące z siecią, jednofazowe, trójfazowe, centralne, łańcuchowe, zewnętrzne, wewnętrzne, mikroinwertery, wyspowe. Aktualnie w Polsce zaczynają być popularne instalacje z magazynem energii (akumulatorem), o czym więcej będziemy pisać TUTAJ [Instalacja z akumulatorem]. 

Wybór falownika, co brać pod uwagę?

Najważniejsze kwestie przy wyborze falownika to długość istnienia firmy produkującej falowniki oraz ich doświadczenie w tej dziedzinie, gwarancja, którą daje producent oraz przedstawicielstwo i serwis w Polsce. Wszystkie te kwestie pozwolą uniknąć przykrych niespodzianek, kiedy falownik będzie wymagał naprawy. Oczywiście nie zakładamy takiej sytuacji, ale wiadomo iż są to rzeczy nieprzewidywalne i niezależne od nas.

Niezawodność

Inwerter zwany inaczej falownikiem jest złożony z elektroniki i z natury ma dużo krótszą żywotność aniżeli moduły fotowoltaiczne. Usterka falownika będzie sporym ograniczeniem dla właściciela instalacji, gdyż jego instalacja w tym czasie nie będzie pracowała tak jak należy. Kwestia niezawodności falownika oraz dobrego wsparcia technicznego i serwisu jest kluczowa. Naszym zdaniem warto dopłacić i wybrać falownik renomowanego producenta, gdyż oszczędzanie na tej części instalacji nie jest dobrym rozwiązaniem.

Trwałość

Falowniki są projektowane tak by potrafiły pracować w najtrudniejszych warunkach. Dobrej jakości falownik jest odporny na pyły oraz wodę. Przeważnie wytrzymałość inwerterów określa się normą IP, czyli klasy ochronności na działanie w/w warunków atmosferycznych. Większość falowników posiada normę IP65 lub wyższą, co oznacza iż mogą być montowane na zewnątrz, a ich obudowa powinna być na to odporna.

Gwarancja

Długość oraz szczegóły gwarancji są jednym z kilku wyznaczników którym kierujemy się przy wyborze falownika. Oczywiście nie jest to kryterium decydujące jednakże jeśli falownik ma gwarancję krótszą niż 5 lat nie powinniśmy go brać pod uwagę. Większość renomowanych producentów oferuje możliwość przedłużenia gwarancji na swój produkt nawet do 20 lat. Wybierajmy sprawdzone inwertery, których producenci są pewni jakości sprzedawanych towarów.

Działamy w zgodzie z naturą

Ekologiczne źródło energii

Rozwiązania technik solarnych w dziedzinie pozyskiwania prądu ze słońca. Odnawialne źródła energii, oraz niezależność energetyczna w Twoim domu.

Bezpłatna wycena

Na jakich markach pracujemy?

Na sprawdzonych. Pracujemy wyłącznie na podzespołach renomowanych producentów, aby zarówno dla klienta jak i dla nas było jak najmniej sytuacji serwisowych. Najczęściej spotykane i wybierane falowniki to wiodące na rynku inwerterów FRONIUS bądź SMA, a także system SolarEdge, stosowany w sytuacjach gdzie nie ma możliwości zastosowania standardowego falownika - najczęściej z dużą ilością zacienień. Z rynku bardziej budżetowych falowników klienci często wybierają Sofar Solar. Na rynku instalacji fotowoltaicznych spotkamy jednak szeroki wybór falowników i nie są to jedyne marki, jednakże najczęściej spotykane i z długim doświadczeniem na rynku falowników. 

Jak wybrać inwerter fotowoltaiczny

Wskazaliśmy główne parametry, którymi można się kierować przy wyborze falownika. Co jednak jest decydujące? Wszystkie kwestie techniczne są istotne, tak samo gwarancja, jak i sprawność falownika. Na pewno nie możemy sugerować się też niską ceną – falownik to serce naszej instalacji. Jednak za najważniejsze uważamy kierowanie się marką inwertera. Wbrew pozorom to właśnie ona zapewni nam najlepsze działanie instalacji. Wybierajmy producentów, którzy mają długoletnie doświadczenie w projektowaniu falowników.