Magazynowanie energii słonecznej

Podzespoły do instalacji fotowoltaicznej

Baterie do fotowoltaiki

Instalacja fotowoltaiczna może być powiększona o magazyn energii – zwany też akumulatorem. Warto zastanowić się nad taką ewentualnością. Dzięki takiemu rozwiązaniu stajemy się niezależni od dostaw prądu, a nadwyżka produkowanej energii jest gromadzona w magazynie energii i konsumowana, gdy produkcja prądu z instalacji fotowoltaicznej jest niższa. W Polsce nie jest to jeszcze popularne rozwiązanie z uwagi na wysokie koszty realizacji takiej inwestycji, ma to być jednak główne założenie nowej odsłony programu MÓJ PRĄD 2021 – warto już teraz zastanowić się nad taką możliwością. Jesteśmy jedną z niewielu firm, które już wykonują magazyny energii. Wybór akumulatora - wskazówki praktyczne Przy wyborze magazynów energii kierujmy się kilkoma wytycznymi:

    • Renomowany producent – wysoka wiarygodność, pozycja na rynku i pewność że będziemy mogli liczyć na wsparcie techniczne.
    • Rodzaj akumulatora – magazyny energii wykorzystywane w fotowoltaice muszą spełnić odpowiednie wymagania, aby dobrze sprawdzać się do magazynowania energii z paneli fotowoltaicznych.
    • Cena – akumulator to niestety bardzo wysoki koszt, nie wybierajmy tych najtańszych rozwiązań gdyż jest to decyzja na lata.
    • Gwarancja – może być różna w zależności od producenta od kilku do kilkunastu lat.

Efektywność

Efektywność wykorzystania darmowej energii zależy od dobrego stopnia dobrania akumulatora. Zwykły akumulator nie będzie w stanie służyć tak długo jak właściwie dobrany sprzęt. Warto na tym etapie skorzystać z pomocy specjalistów.

Pojemność

Moc pojemnościowa akumulatora wskazuje ile energii można otrzymać z naładowanego do pełna akumulatora. Większość magazynów energii tak zaprojektowana, aby w miarę takiej potrzeby można je było rozbudować.

Wysoka jakośc

Energia dostarczona do akumulatora jest w nim gromadzona, jednakże jak w każdym urządzeniu akumulator ma swoją sprawność i energia taka nie jest równa odbieranej ilości energii. Najczęściej stosowane akumulatory posiadają sprawność >90%.

Działamy w zgodzie z naturą

Ekologiczne źródło energii

Rozwiązania technik solarnych w dziedzinie pozyskiwania prądu ze słońca. Odnawialne źródła energii, oraz niezależność energetyczna w Twoim domu.

Bezpłatna wycena

Jak wybrać magazyn energii?

Magazyn energii musi być bardzo dobrze dobrany do instalacji fotowoltaicznej by jak najlepiej można było wykorzystać energię ze słońca. Akumulatory są z roku na rok coraz bardziej wydajne. Różnice między nimi przekładają się na ostateczny koszt inwestycji w magazyn energii.

Opłacalność magazynów energii

Zakup akumulatora może znacznie wydłużyć okres zwrotu z instalacji fotowoltaicznej z uwagi na koszty realizacji takiego przedsięwzięcia. Mimo to magazyn energii to opłacalne rozwiązanie dla osób korzystających z instalacji fotowoltaicznej. Dzięki niemu można bowiem odebrać tyle energii ile wyprodukowała instalacja fotowoltaiczna, a nie jedynie 70-80% jak w przypadku bilansowania energii. Ponadto w 2021 roku prawdopodobnie pojawią się dofinansowania w tym kierunku.

Rodzaje baterii

Istnieje wiele rodzajów magazynów energii. Najczęściej spotykane są jednak akumulatory litowo-jonowe, charakteryzujące się dłuższą żywotnością oraz wielokrotnością możliwości ładowań oraz rozładowań. Ten rodzaj baterii doskonale sprawdza się w instalacjach fotowoltaicznych.